Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Sanal Sergi

SERGİ HAKKINDA

 

 

 

“DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK RUHU JÜRİLİ ULUSAL KARMA SERGİ”

“15 Temmuz 2016 gecesi demokrasiyi yaşatmak ve milli iradeye sahip çıkmak için sokaklara dökülen milyonlara, kahraman şehitlerimize ve gazilerimize saygı ve minnetle”

Farklı kültürel dokuları bünyesinde barındıran Türk toplumunun, halkın iradesini gasp etmeye çalışan FETÖ terör örgütüne karşı milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkma noktasında tek vücut olduğu 15 Temmuz 2016, gelecek nesillere miras olarak bırakılan kahramanlık destanının yazıldığı tarihtir.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak düzenlediğimiz “Demokrasi ve Milli Birlik Ruhu Jürili Ulusal Karma Sergi” ile ‘15 Temmuz hain darbe girişiminin unutulmamasına, belleklerde bir ‘iz’ olarak kalmasına ve darbeye karşı Türk toplumunun göstermiş olduğu kahramanlık destanının gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunmak’ amaçlanmıştır.

Sanat eserleri, üretildiği dönemin sosyo-kültürel kodlarını barındırarak, tarihsel belge niteliği taşırlar. Türk toplumunun kahramanlık destanının yazıldığı 15 Temmuz’un gelecek nesillere aktarılması noktasında bu etkinlik önem taşımaktadır.

“Demokrasi ve Millî Birlik Günü” olarak ilan edilen 15 Temmuz gününde Güzel Sanatlar Fakültemiz bünyesinde gerçekleştirdiğimiz “Demokrasi ve Milli Birlik Ruhu Jürili Ulusal Karma Sergi” temalı etkinlikte 11 Üniversiteden 50 sanatçının 60 eseri yer almaktadır.

Sergiye değerli yapıtlarını yollayan ülkemizin farklı üniversitelerinde görev yapan öğretim elemanlarına ve öğrencilere, serginin her safhasında büyük bir özveri ile çalışan arkadaşlarımıza, Dekanımız Prof. Dr. Ahmet ÇAYCI’ya ve bizlere her daim destek olan Rektörümüz Prof. Dr. Cem ZORLU’ya ayrı ayrı teşekkür ederiz

 

 

<< Galeriye Dön

TASARIM ERDİNÇ ÇAKIR