Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Sanal Sergi

SERGİ HAKKINDA

 

 

 

Sergimizin temasını oluşturan “PandemArt”, tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19)’e atıf niteliği taşımaktadır.

“PandemArt” temalı online resim sergisi Fakültemizin; Resim Bölümü öğretim elemanlarının, Grafik Bölümü öğretim elemanlarının ve resim bölümü öğrencilerinin (2., 3. ve 4. sınıf Lisans öğrencileri ile Yüksek Lisans öğrencilerinin) katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Evrensel boyutta etkisini gösteren Koronavirüs (Covid-19) birçok toplumsal dinamiğin yeniden dizayn sürecini aktif hale getirmiştir. Eğitim de bu dinamiklerden bir tanesidir. Koronavirüs (Covid-19) salgın sürecinde, eğitimin aksamadan devam etmesi noktasında Fakültemiz, Üniversitemizin sağlamış olduğu Uzaktan Eğitim Sistemi ile 2019-2020 Bahar Dönemi eğitim sürecini etkin bir şekilde gerçekleştirmiştir. Özellikle bu eğitim sürecinde gerek öğretim elemanlarının gerekse öğrencilerin ‘virüs salgını’ konusu ekseninde üretmiş oldukları eserlerin topluma sunulması büyük önem arz etmektedir. Sanat eserleri, sanatçı-çevre ve izleyici (sanat alımlayıcısı) ekseninde hayat bulur. Fakültemiz bünyesinde gerçekleştirdiğimiz online resim sergisi ile bu sürece katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Sanatçı, sosyo-kültürel motivasyonlardan beslenerek, evrensel düzeyde iletişim kodlarını aktif eden kişidir. İçinde yaşadığımız dönemin kültürel kodlarının gelecek nesillere aktarımı noktasında bir araç olma potansiyeline sahip olan sanat eserleri, üretildiği dönemin sosyo-kültürel kodlarını (‘iz’lerini) barındırır. Özellikle “Pandemi” sürecinin ulusal ve evrensel boyuttaki etkileri, birçok farklı disiplinde inceleme konusu haline gelmiştir. Sanat disiplini de bu disiplinlerden bir tanesidir. Koronavirüs (Covid-19) döneminde sıkça kullanılan birçok kavram (pandemi, virüs, salgın, karantina, izolasyon, filyasyon, mutasyon, entübe, hijyen, mesafe, dezenfektan, …vb.) gündelik yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir. Sergimizde yer alan eserlerin tamamında, sürecin ortaya çıkarttığı bu kavramların izlerine rastlanır.

Koronavirüs (Covid-19)’ün hem bireysel hem de toplumsal ve evrensel düzeyde yarattığı etkilerin, estetik düzeyde yansıması olan bu eserler, birbirinden farklı teknik ve formlarla biçimlendirilmiştir.

Sanat eseri, sanatçı odaklı üretilse de izleyicide bıraktığı anlamsal etkiyle var olur. Toplumumuzun tüm bireylerinin virüs salgını ile mücadele ettiği bu dönemde, bu mücadele sürecinde yer alan birçok imge ve simgeyi bünyesinde barındıran bu sergi, sürecin sanattaki yansımalarının ortaya konulması noktasında önem arz etmektedir.

Sergide 73 katılımcının eseri bulunmaktadır.

Sergide 104 eser bulunmaktadır.

Resim Bölümü olarak ilk Sanal Sergimizi düzenliyor olmanın heyecanı ile; sergiye değerli yapıtlarını yollayan öğretim elemanı ve öğrencilerimize, serginin her safhasında büyük bir özveri ile çalışan Bölüm arkadaşlarımıza, sergi tasarımını gerçekleştiren Grafik Bölümü Başkanı ve öğretim elemanı arkadaşlarımıza, dijital altyapı hizmetini sunan Bilgi İşlem Dairesi personeline, Dekanımız Prof. Dr. Ahmet ÇAYCI’ya ve bizlere her daim destek olan Rektörümüz Prof. Dr. Cem ZORLU’ya ayrı ayrı teşekkür ederiz

 

Resim Bölüm Başkanlığı

 

 

<< Galeriye Dön

TASARIM ERDİNÇ ÇAKIR